Czym jest couchsurfing wielu tłumaczyć nie trzeba. Czasem spotykam jednak takich, którzy nie bardzo wiedzą co to jest. Tak wiec w skrócie polega to na udostępnianiu wolnego kąta dla odwiedzających nasz region. Czyli niskobudżetowi globtroterzy z reguły nie gardzą tego typu noclegiem. Zresztą poza oszczędzeniem floty ma się szanse poznać dany rejon inaczej niż przeciętny turysta. Bo przecież nie chodzi oczywiście tylko o darmowe spanie. Nawiązywanie nowych znajomości, czy po prostu kulturowa wymiana szybko stają się ważniejsze. Chociaż nie ma się co oszukiwać, szczególnie początkowo to właśnie możliwość przytrzymania trochę dłużej pieniędzy w kieszeni, było dla mnie głównym powodem. Między innymi dzięki temu podróż mogła trwać bez przerwy Tak się złożyło, ze podczas ostatniego, bardzo krótkiego wypadu do Francji naszła nas ochota by znów się w to zabawić. Tym razem w wydaniu rodzinnym. Więc potrzeby dotyczące zakwaterowania zupełnie inne. Ale w niektórych kwestiach niewiele się zmieniło. Wspólny wypad na miasto, to przynajmniej w moim przypadku standard. Tym razem dodatkowym plusem była także nie mała wiedza o kraju oraz mieście naszego gospodarza, który stał się kimś w rodzaju przewodnika po Paryżu.

Paryż

paryż

Z drugiej strony osoba oferująca nocleg w zależności od potrzeb także może czerpać wiele korzyści.  Można np. na końcu świata ugotować coś polskiego. Prawdę mówiąc jedzenie, to kolejny standard. Wiadomo jeść trzeba, a nie każdy ma pociąg i talent do gotowania. W tym przypadku łatwiej się przełamać i mieć z tego co nieco fanu. Poza tym taste travellersi jeszcze łatwiej się w tym odnajdą. Można spojrzeć na wszystko tak jakby od kuchni.

Nadi

nadi

Invercargill

invercargillBariloche ( tylko nie bardzo pamiętam do czego był mi potrzebny ten nóż 🙂 )

Tomy en Bariloche

Poza tym zdarzało mi się kimać u kogoś, przy kim noc stawała się droższa niż w hotelu za rogiem. Z tym bywa więc różnie… A mocne balety chociaż też bywają, to z tego typu klimatami trzeba uważać, a podróżując rodzinnie z tematem lepiej przystopować. Odpada więc impreza pełną gębą. To nie tak, ze trzeba być już całkiem drętwym, ale balangi powinny być raczej z umiarem.

Santiago

CS w SantiagoPonadto miejsce w którym ma się zamiar spędzić noc może także okazać się inne niż bywało do tej pory. I nie mam na myśli krajobrazu, czy krainy, gdyż w podróży to akurat zmienia się praktycznie cały czas. Spanie jak lokalsi to przecież zupełna norma…

Takaka 

takaka20100221_19

Z moich własnych doświadczeń wynika, że w tejże społeczności na nudnych zawodników trafić raczej trudno. Zresztą nigdzie nie zabawiłem zbyt długo, więc znudzić się człowiek również nie zdąży. Chociaż miesiąc na chacie u kogoś także mi się przydarzył, więc to również bardziej osobista kwestia. Z reguły jednak kilka dni i pędzi się dalej… W tym czasie oprócz poznawania zewnętrznego świata, czyli miasta, kultury itd. czas spędza się przeróżnie. Jakieś wspólne gry, czy nauka gry na instrumentach bywają. Nawet są zupełną normą. Ale zdarza się także znaleźć prace, czy wbić na jakąś ciekawą, dużą imprezę. Ponadto na zasadzie pomocy w organizacji tegoż przedsięwzięcia. Myślę, że wystarczy wyobrazić sobie cokolwiek i przy odrobinie farta realizacja pomysłu jest tylko kwestią czasu. A ludzie związani z couchsurfingiem być może wszystko ułatwią. Tak przynajmniej było w moim przypadku. A negatywnego doświadczenia też nie dane mi było poznać. Generalnie bardzo POLECAM!!!

Wellington

wellingtonAuckland 

auckland

norgatur

About norgatur

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll Up